SlovenskýEnglish

Ján Novák

Modelár Ján Novák, zapísaný do knihy Slovenských rekordov, našiel skvelé využitie pre rôzne súčiastky z písacích strojov a iných kancelárskych zariadení, vyradených mlynčekov, hodín a budíkov, ale i ďalších podobných vecí, ktorí mnohí z nás označujú za haraburdie – zostrojuje z nich rôzne modely.

Modely merajú od niekoľkých centimetrov až do jedného metra. V každom je aj niekoľko stoviek súčiastok. Skladá chrobáky, motýle, ale tiež rôzne modely parných lokomotív.

Nezvyčajné modely začal skladať v roku 1982. Náhodou prekrížil dva staré kominárske kľúče, ktoré pri trochu fantázie vytvorili siluetu motýľa. Vtedy si uvedomil, že v každej veci, ktorá ma presné určenie, možno objaviť aj čosi iné.

Jeho srdcovou záležitosťou bola a je muzika legendárnych Beatles „Chrobákov“. To ho tak trochu inšpirovalo skladať práve chrobáky.

Keď v roku 1998 počas dňa otvorených dverí nakukol do košického rušňového depa, povedal si, že by stálo za to urobiť jeden, dva modely železných krásavíc. Odvtedy má na svojom konte viac než dve stovky modelov.

Prvýkrát Ján Novák vystavoval 62 lokomotív z ríše fantázie v roku 2000. Odvtedy už má na svojom konte viacero výstav, prezentoval sa na dňoch Košíc, pri prebúdzaní Katky na košickej detskej železnici, v Prahe, Bratislave či v Zvolene, ale aj v tureckej Burse, kde sa so svojimi modelmi prezentoval za mesto Košice na konferencii o Európskej únii.

Jeden z jeho modelov parných rušňov vlastní profesor umeleckej školy v Alabame v USA, ďalší zberateľ z Holandska, iný sa zase zapáčil bývalému ministrovi dopravy Ukrajiny a jeden pozlátený, nie však zlatý, má vo vitríne manažér istej parížskej banky.
Slovenský rekord bol zaregistrovaný 31. decembra 2008. Rekordman poskladal z kovových súčiastok viac ako 1 200 rôznych výtvorov.