Tip na výlet

Herľany | Gejzír 
Herliansky gejzír je ako jediný studeno - vodný gejzír v Európe európskym unikátom. Od klasických gejzírov sa odlišuje nízkou teplotou vody, pretože je situovaný v oblasti so skončenou vulkanickou činnosťou. Gejzír samovoľne strieka do výšky 10 až 15 metrov s periódou 32 - 36 hodín, erupcia trvá približne 25 minút. Je aktívny nepretržite od roku 1872. Teplota vystrekovanej vody je 14-18 °C a voda je silne mineralizovaná.
orientačný čas erupcie


Rankovce/Prírodná rezervácia Rankovské skaly
Rankovské skaly sa nachádzajú v Slánskych vrchoch v podcelku Makovica nad obcou Rakonvce. Prírodná rezervácia je vyhlásená na ochranu skalného komplexu v Slanských vrchoch s typickými spoločenstvami, vzácnymi a ohrozenými druhmi rastlín.

turistická mapa


Slanské vrchy/Dubnícke opálové bane
Tento jedinečný svetový unikát sa nachádza v strede Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Dubnícke opálové bane v súčasnosti nie sú prístupné verejnosti. Prístupný je povrchový náučný chodník, ktorý začína pri štôlni Viliam a vedie po povrchu bývalej baníckej osady Dubník.

Dubnícke opálové bane


Slanská Huta | Vojenské bunkre z I. ČSR   
Vojenské bunkre boli postavené v rokoch 1937-1938 medzi obcami Slanská huta, Kuzmice a Michaľany. Bolo tu postavených okolo 55 ľahkých vojenských opevnení zo železno-betónovej konštrukcie. Ich úlohou bolo zabrániť možnému prieniku maďarských vojsk na československé územie. Dodnes sa žiaľ zachovalo len okolo 20 bunkrov. Dva bunkre sa nachádzajú priamo v obci. Ostatné môžete obdivovať z oboch strán zelenej turistickej značky v smere na stredisko Izra.


Kam vo voľnom čase


Košický kraj

regionkosice.com

visitkosice.eu

Krajina nespoznaná

Kultúrne centrum Abova

Turistický a informačný portál mesta Košice a jeho okolia

Slanské vrchy


Slovensko

kamnavylet.sk

infoglobe.sk

kamsdetmi.sk

visitslovakia.sk

slovakia.travel

Úradné hodiny

Pondelok: 07:30 - 15:30
Utorok: 07:30 - 15:30
Streda: 07:30 - 16:30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07:30 - 12:00

Fotogaléria

Kalendár